Adopcja szkoły

Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć, aby zmienić świat”
Nelson Mandela

Republika Środkowoafrykańska, to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Długotrwała wojna, niestabilna sytuacja polityczna, fatalny stan gospodarki i braki w infrastrukturze spowodowały, że 45% mieszkańców nie umie czytać i pisać. Rebelie panujące w kraju w ostatnim dziesięcioleciu spowodowały śmierć kilkuset tysięcy ludzi. W tak dramatycznym otoczeniu pracują siostry ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek.

W Ngaoundaye, niewielkim mieście na terytorium RŚA misjonarki walczą z analfabetyzmem prowadząc szkołę dla miejscowych dzieci. Słaby stan techniczny budynku, brak przyborów szkolnych i wyposażenia, a przede wszystkim trudności w gromadzeniu pieniędzy na bieżące wypłaty dla nauczycieli, to tyko niektóre z problemów placówki. Podobna szkoła objęta programem adopcji szkoły znajduje się w Kamerunie w miejscowości Abong –Mbang. Jest prowadzona przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Sytuacja dzieci uczących się w szkołach jest tak trudna, że często darmowy posiłek zjedzony w szkole jest jedynym jaki spożywają w ciągu całego dnia. Najważniejszy jest fakt, że dzieci mogą się kształcić. W szkole uczą się wielu przydatnych rzeczy. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania oraz kształtują pozytywne postawy społeczne. W szkołach objętych tym programem potrzeba niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest każda pomoc. 

 

Na czym polega adopcja szkoły?

Członkowie klubu adopcyjnego zobowiązują się wesprzeć raz do roku kwotą 100 zł na edukację afrykańskich dzieci.

 

Kto może zostać członkiem Klubu adopcyjnego?

Każdy, mogą być nimi indywidualne osoby, firmy, grupy przyjaciół lub szkoły.

 

Co oferujemy w zamian?

Uśmiech dziecka, świadomość, że pomogło się komuś zmienić życie, dyplom uznania, coroczne relacje z wydarzeń szkolnych, a przede wszystkim wielką satysfakcję, że wyciągając rękę do swego bliźniego można naprawdę zmienić jego życie.

 

Co należy zrobić aby zostać członkiem Klubu adopcyjnego?

Wystarczy napisać lub zadzwonić do Fundacji Redemptoris Missio (medicus@ump.edu.pl) wypełnić i podpisać umowę i gotowe. Fundacja wspiera  szkoły w RSA i Kamerunie, do wyboru są dwie szkoły:
- umowa adopcji szkoły w RSA (wersja word oraz pdf)
- umowa adopcji szkoły w Kamerunie (wersja word oraz pdf)
 

 

Justyna Janiec – Palczewska

Koordynator Akcji „Adoptuj szkołę!”

Dziękujemy! 

Image
logo.png

Serwisy zewnętrzne

Strona powstała przy użyciu szablonu z JoomShaper.com oraz platformy z Joomla.org
Nasza witryna używa narzędzia Google Analytics w celu analizy jej użytkowania. Korzystanie z witryny jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików cookie.