Kardiolog w Afryce

Afrykańczycy często chorują na choroby serca. Zajmują one trzecie miejsce po wypadkach komunikacyjnych, chorobach tropikalnych w podawanych przyczynach ciężkiego kalectwa i zgonu na tym kontynencie. Podstawa różnica między Europą a Afryką jest taka, że rzadko są diagnozowane i leczone. 

Projekt „ Kardiolog w Afryce” powstał z inspiracji dr n med. Marii Wieteskiej (kardiologa) oraz polskich pielęgniarek - misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny. W okresie kiedy kardiolodzy wracają do Polski konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość (telekonsultacje) za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu.  Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu, a wyjazdy realizują w ramach urlopu wypoczynkowego. Dużo już osiągnęliśmy. Akcja się rozrasta, planujemy włączyć w projekt kolejne ośrodki misyjne w innych krajach afrykańskich, a do ekipy kolejnych polskich kardiologów.

Image

Zalecenia dla pacjentów w Afryce dostosowujemy do lokalnych możliwości i zwyczajów. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca są chorobami przewlekłymi, ale są  traktowane w Afryce jak ostry epizod malarii lub innej choroby zakaźnej co skutkuje tym, że po jednym, dwóch tygodniach leczenia pacjenci zaprzestają przyjmowania leków. Udaje nam się to zmieniać poprzez zwiększanie wiedzy, edukację pacjentów i miejscowego personelu medycznego. Dzięki pracy wolontariuszy już kilka tysięcy ludzi skorzystało z naszych konsultacji i udało się uratować ludzi, którzy bez pomocy lekarskiej nie mieliby żadnych szans.

Wesprzyj Akcję dowolną kwotą

Wpłaty można również kierować na konto Fundacji, koniecznie z dopiskiem „Kardiolog w Afryce”
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań
Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192
Image
logo.png

Serwisy zewnętrzne

Strona powstała przy użyciu szablonu z JoomShaper.com oraz platformy z Joomla.org
Nasza witryna używa narzędzia Google Analytics w celu analizy jej użytkowania. Korzystanie z witryny jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików cookie.