Afrykańczycy często chorują na choroby serca. Zajmują one trzecie miejsce po wypadkach komunikacyjnych, chorobach tropikalnych w podawanych przyczynach ciężkiego kalectwa i zgonu na tym kontynencie. Podstawa różnica między Europą a Afryką jest taka, że rzadko są diagnozowane i leczone.
Projekt „ Kardiolog w Afryce” powstał z inspiracji dr n med. Marii Wieteskiej (kardiologa) oraz polskich pielęgniarek - misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny. W okresie kiedy kardiolodzy wracają do Polski konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość (telekonsultacje) za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu. Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu, a wyjazdy realizują w ramach urlopu wypoczynkowego. Dużo już osiągnęliśmy. Akcja się rozrasta, planujemy włączyć w projekt kolejne ośrodki misyjne w innych krajach afrykańskich, a do ekipy kolejnych polskich kardiologów.
Zalecenia dla pacjentów w Afryce dostosowujemy do lokalnych możliwości i zwyczajów. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca są chorobami przewlekłymi, ale są traktowane w Afryce jak ostry epizod malarii lub innej choroby zakaźnej co skutkuje tym, że po jednym, dwóch tygodniach leczenia pacjenci zaprzestają przyjmowania leków. Udaje nam się to zmieniać poprzez zwiększanie wiedzy, edukację pacjentów i miejscowego personelu medycznego. Dzięki pracy wolontariuszy już kilka tysięcy ludzi skorzystało z naszych konsultacji i udało się uratować ludzi, którzy bez pomocy lekarskiej nie mieliby żadnych szans.